Svetska konferencija

Prva Svetska konferencija klavirskih pedagoga (World Piano Conference) održana je u Novom Sadu od 4. do 8. maja 2009. godine u Koncertnoj sali Muzičke škole „Isidor Bajić“ i u novosadskoj Sinagogi, a u organizaciji EPTA Vojvodina (Evropsko udruženje klavirskih pedagoga) i Muzičke škole „Isidor Bajić“.

Ovom prilikom naš grad je postao mesto susreta stotinu pijanista i klavirskih pedagoga iz 33 zemlje sveta: Nemačke, Velike Britanije, Austrije, Švajcarske, Holandije, Danske, Švedske, Rumunije, Poljske, Norveške, Finske, Grčke, Portugala, Mađarske, Hrvatske, Kanade, Sjedinjenih Američkih Država, Argentine, Brazila, Novog Zelanda, Gane, Južnoafričke Republike, Estonije, Rusije, Australije, Hong Konga, Japana, Južne Koreje, Italije, Belgije, Estonije, Kipra i, naravno, iz Srbije.

U okviru Konferencije bila su održana 34 koncerta (resitali, klavirska dua, glas i klavir, resitali s predavanjem i koncerti sa orkestrom) i 65 prezentacija (predavanja, masterklasovi, prezentacije). Kompletan raspored petodnevne Konferencije (sa detaljnom satnicom) možete pogledati ovde:

Svečano Gala otvaranje i koncert čuvenog pijaniste iz Italije, Giuseppe Andalora, održano je u ponedeljak, 4. maja sa početkom u 20 časova u novosadskoj Sinagogi.

Zatvaranje Prve Svetske konferencije klavirskih pedagoga bilo je upriličeno u petak, 8. maja 2009. u Sinagogi predstavljanjem simfonijskog orkestra Muzičke škole „Isidor Bajić“ obogaćenog učešćem sedmoro gudača iz Muzičke škole „Milij Balakirjev“ iz Moskve, odakle nam je stigla i jedna od solistkinja na koncertu – mlada pijanstkinja Ekatarina Makarevskaja. Pored nje, predstavilo se i troje mladih i izuzeto talentovanih solista MŠ „Isidor Bajić“ – Tea Stojšić (klavir), Irena Josifoska (violončelo) i Danilo Kuzman (violina), a sve pod dirigentskom palicom Aleksandra Kojića.

Bio je to još jedan praznik pijanizma!!!