Solo pesme Stankovića

U cilju promocije stvaralaštva srpskih kompozitora, a posebno Kornelija Stankovića, priređujemo KONCERT SOLO PESAMA KORNELIJA STANKOVIĆA. Koncert će biti održan u petak, 20. novembra 2009. godine, u 20 časova, u Koncertnoj sali Muzičke škole „Isidor Bajić“.

Program je radjen na osnovu izdanja Sabranih dela Kornelija Stankovića, te ujedno predstavlja svojevrsni javni čas Nacionalne istorije muzike za učenike završnog razreda muzičkih škola, kao i učenike odseka solo pevanje, koji bi trebalo da češće upoznaju literaturu domaćih kompozitora.

Na koncertu će nastupiti Srđan Asanović (tenor), uz klavirsku saradnju Bojane Popović, a o Korneliju Stankoviću govoriće Danijela Kličković.

SRĐAN ASANOVIĆ (Vrbas, 26. april 1985) je u rodnom gradu sa najvišim ocenama završio osnovnu školu i osnovnu muzičku školu (glavni instrument: harmonika).

Upisao je srednju muzičku školu „Isidor Bajić“ u Novom Sadu, gde je učio harmoniku u klasi Nade Vještice, da bi školovanje završio na odseku za teoriju muzike, u klasi Danice Zubović. Tokom školovanja dobitnik je nekoliko nagrada na takmičenjima iz harmonike i solfeđa.

Nakon završene srednje muzičke škole, Asanović upisuje Akademiju umetnosti u Novom Sadu, gde studira na odseku za etnomuzikologiju u klasi dr Nicea Fracilea.

Do sada je objavio nekoliko etnomuzikoloških radova i prikaza, piše poeziju i komponuje. Interpretira srpske tradicionalne pesme bez ikakve (namerne) stilizacije, po čemu je veoma prepoznatljiv na javnoj umetničkoj sceni.

Srpske tradicionalne pesme, u interpretaciji Srđana Asanovića, upotrebljene su 2008. kao muzika za film Svetlane Paroški: „Čemerište“ (Televizija Vojvodine), koji je dobio gran pri na Festivalu etnološkog filma u Kučevu i emitovan programu Televizije Vojvodine, i na brojnim međunarodnim festivalima.

Godine 2006. učestvovao je na „Egzit festivalu“ kao izvođač dela Erika Satija, francuskog neoklasičara, zajedno sa kompozitorkom i svestranom umetnicom Jasminom Minom Mitrušić i pijanistkinjom Natašom Penezić.

Do sada je gostovao u gotovo svim renomiranim institucijama u Novom Sadu, u Kulturnom centru Niša, kao i u kući Đure Jakšića, Sava centru i Rimskoj dvorani Narodne biblioteke u Beogradu. Često gostuje na televiziji i radiju (RTV, RTS, TV Apolo, Radio Novi Sad) te su mu do sada posvećene dve celovečernje televizijske emisije na Kanalu 9 (Novi Sad) i na Televiziji Bačka (Vrbas), dok mu je na Radio Beogradu posvećena prestižna jednočasovna emisija „Susretanja“, gde je izložio svoj novi pogled na etnomuzikologiju i prikazao posebnost svoje interpretacije srpskih tradicionalnih pesama.

Sa horskim ansamblima i orkestrom harmonika do sada je koncertirao u Srbiji, Sloveniji, Nemačkoj, Italiji i Finskoj.

U Braili (Rumunija, 2009) dobitnik je prestižnog međunarodnog priznanja za interpretaciju srpskih tradicionalnih pesama.

Trenutno je na završnoj (petoj) godini master studija iz etnomuzikologije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.

Živi i stvara u Novom Sadu.

BOJANA POPOVIĆ (Novi Sad, 1. septembar 1986) počela je da svira klavir sa sedam godina, kada je i upisala osnovnu muzičku školu „Isidor Bajić“ u Novom Sadu, u klasi Lidije Čugajev. Nešto kasnije je prešla u klasu Bojane Doroslovački i uspešno završila srednju muzičku školu „Isidor Bajić“ u Novom Sadu. Tokom školovanja osvajala je brojne nagrade na domaćim i međunarodnim takmičenjima u Novom Sadu, Beogradu, Šapcu, Kragujevcu, Parizu, Torinu i Čikagu.

Permanentno je usavršavala svoje muzičko obrazovanje radeći sa eminentnim stručnjacima kao što su: Kevin Kenner, Victor Rosenbaum, Kemal Gekić, Jokut Mihailović, Konstantin Bogino, Vladimir Ogarkov, Svetlana Bogino, Dorian Leljak i drugi.

U maju 2009. diplomirala je klavir na Roosevelt univerzitetu u Čikagu, u klasi dr Winston Choi, eminentnog pijaniste, koji je doktorirao klavir u klasi svetski priznatog pijaniste Menehem Pressler.

Održala je nekoliko solističkih koncerata u Novom Sadu i Čikagu, dok je ispred čikaškog univerziteta bila izabranik za intervju za RTV stanicu: „Voice of America“.

Trenutno je u pripremi magistarskih studija.

2 Comments:

1. Steta je sto drustvo nema sluha za ove i njima slicne mlade, izuzetne ljude i talente i da ih pomaze u daljem skolovanju i napredovanju.
    Hteli mi ili ne da priznamo to sebi,ipak su ovi i njima slicni mladi ljudi , nase gore list,nas ponos i dika, ambasadori srpske kulture i nase zemlje u svetu.
    Kad to shvate ,oni koji treba da vode racuna o tome ,onda ce nam vremenom stvaralacki milje u Srbiji biti mnogo bolji i inspirativniji a na dobrobit hiljade drugih mladih talentovanih, koji godinama cekaju svoju sansu da pokazu da sem ,,Ace Lukasa i Grand produkcije “ postoji i druga kvalitetna, strana Srbije…

2. Drago nam je da postoje ljudi koji koji cene rad i talenat!!!
    Nadamo se da će doći bolja vreme kada će interesovanje za kulturu i umetnost biti veće. Do tada, mi svoju misiju gajenja ljubavi prema umetničkoj muzici kod dece i odraslih nastojimo ostvariti i duboko verujemo da se trud isplati, te da ćemo naći mesto pod suncem :))).