V Međunarodno takmičenje „Anton Eberst“

Od 29. novembra do 02. decembra 2012. godine u Muzičkoj školi „Isidor Bajić“ održano je V međunarodno takmičenje „ANTON EBERST“. Ove godine okupilo  se 88 učesnika iz 11 zemalja: Srbije, Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Španije, Francuske, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Slovačke, Rusije i Velike Britanije.

Ovo takmičenje posvećeno je profesoru Antonu Eberstu, osnivaču NOMUS-a i novosadske duvačke škole. Na takmičenju su ove godine nastupili mladi klarinetisti.

Svečano otvaranje takmičenja održano je 29. novembra u Gradskoj kući. U okviru ceremonije svečanog otvaranja govorili su:

Radmila Rakin-Martinović, izvršni direktor takmičenja

Nikola Srdić, umetnički direktor takmičenja

Timothy Barrett, direktor Buffet Crampon za jugoistočnu Evropu, predstavnik Generalnog sponzora koji je poklonio Takmičenju klarinet vredan 3000 evra

Milanka Brkić, predstavnik Generalnog pokrovitelja Takmičenja – Grada Novog Sada,član Gradskog veća zadužena za kulturu.

U muzičkom delu programa nastupili su Vasa Vučković, klarinet, dobitnik  I nagrada u C kategoriji na III Međunarodnom takmičenju duvača „Anton Eberst“ (2010)  kao i Gudački kvartet “Anton Eberst”.

Žiri V Međunarodnog takmičenja “Anton Eberst” činili su eminentni muzičari i pedagozi:

Béla Kovács (Mađarska) – predsednik žirija, Davor Reba (Hrvatska), Tadej Kenig (Slovenija), Nikola Srdić (Srbija), Đuro Pete (Srbija), Maximiliano Martin (Španija), Yves Sévère (Francuska).

Takmičari su nastupili u četiri kategorije a žiri je nagradio sledeće od njih:

Bebi kategorija
Bogdan Bikicki (Srbija) I nagrada
Kuder Matic (Slovenija) II nagrada
Nikola Jančić (Srbija) III nagrada

Takmičenje je završeno 02. decembra 2012. godine kada su na Svečanom zatvaranju dodeljene nagrade i kada su nastupili dobitnici nagrada.

Sledeće, šesto po redu, Međunarodno  takmičenje “Anton Eberst” biće održano u novembru 2013. godine a  takmičiće se mladi flautisti.