Srećan Savindan

Autor teksta:
Dr Tamara Petijević, profesor i dirigent

Himna Svetom Savi je pohvalna pesma nastala verovatno između 1804. i 1817. godine, možda u manastiru Kuveždinu, jedinom Fruškogorskom manastiru posvećenom Svetom Savi. Jeromonah Silvester Vučković je pesmu prepisao u Kuveždinu 31. oktobra 1832. godine. Postoji više verzija teksta ove pesme.
Prvi put je pevana na liturgiji u srpskoj crkvi u Segedinu 1839. godine. Ubrzo je stekla popularnost i postala simbol Svetog Save kao školske slave i Svetosavskih beseda.
Novosadski kompozitor Isidor Bajić je prema standardnom napevu komponovao stariju verziju teksta na slavenoserbskom jeziku (jezik kojim je govorio Dositej Obradović).

(Svi akteri na linkovima su bivši učenici Bajićeve škole)Učenje pesme je u dva nivoa.
Prvi nivo (pevaj svoju deonicu):

Drugi nivo (pevaj uz kvartet):